Lejlighed

Munkensvej 12, st. tv.
2000 Frederiksberg

  • 6.195.000 kr. 89 m² 3 rum
  • Kontantpris 6.195.000 kr.
  • Ejerudgift 3.346 kr.
  • Boligareal 89 m²
  • Rum 3
  • Energimærke

Flot og lys lejlighed med privat underetage på Frederiksberg (mulighed for 3V)

Lige præcis denne lejlighed på Munkensvej kommer med et væld af fordele. For det første har den egen kælderetage på 39 m2, hvoraf de 12 m2 er et badeværelse. Derudover ligger den i stueetagen, hvilket netop her er en fordel både i forhold til at undgå støj fra Bispeengbuen, der ligger flere etager højere og i forhold til den ualmindeligt hyggelige gårdhave, som der er nem adgang til fra lejligheden. Endelig ligger lejligheden helt fredeligt for enden af en lukket vej tæt på indkøbsmuligheder, takeaways og spisesteder.

Samlet set får I hele 116 etagemeter til rådighed. Der er adgang til kælderen via en trappe i stuen. Kælderen består af et stort disponibelt rum, der eksempelvis kan anvendes som kontor samt et stort og flot badeværelse med vaskesøjle og masser af skabsplads. Det store rum fik i øvrigt nyt klinkegulv i 2025.

I bliver garanteret også glade for stuen; den er rummelig, højloftet og har både stuk og nydelige plankegulve. Stuen har lysindfald fra flere sider, og det er et særdeles lyst rum, der er indrettet med en flot, indbygget bogreol.

Via den rummelige entré er der videre forløb ind i køkkenet. Det er et nydeligt, moderne køkken med strømlinede, hvide elementer, gaskomfur og integreret køleskab. Og det er herfra, du hurtigt kan komme ned i gården via bagtrappen. Endelig har lejligheden også et godt og rummeligt soveværelse med indbygget garderobeskab samt et fint toiletrum. Sælger tilbyder endvidere at etablere et tredje soveværelse i stuen inden overtagelse.

Gårdhaven fortjener ekstra opmærksomhed. Den er virkelig hyggeligt anlagt og har en stor plæne med masser af fælles havemøbler, en fælles grill samt en stor legeplads. Den er desuden aflukket og perfekt til såvel legende børn som til at afholde arrangementer. Her er også mulighed for at parkere cykler. Der er mulighed for brugsret til privat kælderrum i fællesareal.

Hverdagen arter sig særdeles godt med adresse her. Du har intet mindre end fire supermarkeder inden for få hundrede meter. Hertil kommer et fint udvalg af takeaways, spisesteder og specialbutikker. Der er desuden masser af liv og kultur under Bispeengbuen, hvor der er vintage-tøjmarked, loppemarked og mange arrangementer året igennem. Ydermere tilføjer Bispeengbuen området en masse parkeringsmuligheder.

Sælger tilbyder at opsætte en væg mellem de to stuer, således der kommer et ekstra værelse.

Ring og bestil en fremvisning i dag!
Boligfakta
Type Lejlighed
Udbudsform Salg
Energimærke D
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1911
Etage st.
Rum 3
Bad 1
Toilet 1
Plan 1
Boligareal 89 m²
Tinglyst kælderareal (heraf 12 m2 boligareal) 39 m²
Faciliteter
  • Husdyr
Økonomi
Kontantpris 6.195.000 kr.
Ejerudgift 3.346 kr.
Finansiering
Udbetaling 310.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 36.300 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 29.302 kr.

Er det nu? Ofte følges køb og salg ad

Første skridt behøver ikke være en beslutning. Få en gratis og uforpligtende vurdering. Så får du både overblik, et bud på en realistisk salgspris og en plan for det gode boligsalg.

Seneste solgte boliger i danbolig Frederiksberg v/la Cour & Sørensen

Solgt oktober 2026
Lejlighed
Solgt

Mathildevej 20, 2. tv., 2000 Frederiksberg

87 m² 4 rum
Liebhaver
Solgt september 2026
Lejlighed
Solgt

Stockflethsvej 3, 1., 2000 Frederiksberg

141 m² 4 rum
Solgt september 2026
Villalejlighed
Solgt

Drosselvej 74, 1., 2000 Frederiksberg

102 m² 4 rum
Solgt september 2026
Lejlighed
Solgt

Falkoner Alle 90, 3. 3., 2000 Frederiksberg

72 m² 2 rum

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 105.695
Skatteprocent 24,5%
Grundskyld 3,1‰
Kirkeskat 0,5%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Fuglebakken og Fuglebakkekvarteret

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Fuglebakken og Fuglebakkekvarteret
Fred og ro
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende lejligheder i nærheden til 5.300.000-7.100.000 kr. på omkring 89 m2

Opret søgeagent
Ideel planløsning! Grønt kig! Altan!
Åbent hus 11. okt. 10.30 - 11.00, kræver tilmelding
Lejlighed
Nyhed!

Johan Kellers Vej 63, 2. tv., 2450 København SV

5.750.000 kr. 81 m² 4 rum
Altan mod Byparken + terrasse
Åbent hus 11. okt. 14.30 - 15.30, kræver tilmelding
Lejlighed
Nyhed!

C.F. Møllers Allé 62, st. th., 2300 København S

5.795.000 kr. 93 m² 4 rum
Lejlighed
Nyhed!

Gentoftegade 62, 3. tv., 2820 Gentofte

6.995.000 kr. 94 m² 5 rum
Flot 3V'er på 5. sal med vestvendt altan!
Lejlighed
Nyhed!

Vestre Teglgade 8C, 5. tv., 2450 København SV

6.995.000 kr. 90 m² 3 rum